سفرنامه ی احسان و سونیا

 بالاخره یه جو غیرت از زیر سنگ دم در پیدا کردم و آستین ها رو بالا زدم و خلاصه... یکی نیست بگه: "بیشین بابا حال نداری!" همیچین میگم آستین بالازدم هر کی ندونه فکر میکنه میخواستم دایناسور برقصونم. تازه اگه لطف احسان و سونیا و در حقیقت همه برو بچه ها نبود هنوز چیزی برای نوشتن نداشتم. 

پس این شما و این سفرنامه این زوج خوش قلب بدون کم و کاست. در ضمن من مخلص شما هم هستم. خوشحالم تونستم کمکی کنم. گرچه بارها گفته ام من فقط این جمع رو گرد هم آوردم و بقیه کارها رو خود شماها انجام دادید. هر کی جلو تر بوده چراغ راه پشت سریا شده و من فقط این جو رو تماشا کردم و لذت بردم. همین.


سفرنامه ی احسان و سونیا

اول از همه سلام به آقا سعید و تشکر از ایشون  که اگر کمک ها و راهنماییهاشون نبود ما به خاطر نا آگاهی ازبعضی چیزها، هم ضرر مالی میکردیم و هم ممکن بود نا خواسته کارهایی بکنیم که باعث شه این فرصت از دستمون بره...به هر حال بازم ممنون آقا سعیدوممنون از همه ی برو بچه های این سایت که مثل یه خانواده به هم کمک میکنن......

من بهتر دونستم که یه سری اطلاعات درباره سفر (حالا چه قبل رفتن و چه بعدش)رو به صورت نکته براتون بنویسم ، چون بقیه دوستان زیاد از مصاحبه برامون نوشتن.

نامه ی اول برای همسرم اردیبهشت 86 اومد،با شماره ی حدود 13500 که شماره ی بالایی بود و ما احتمال میدادیم به همین دلیل اصلا فرصت به مصاحبه ی ما نرسه که خدارو شکر این طور نشد.

زمانی که همسرم برای لاتاری اسم نوشته بودو حتی زمانی که نامه ی اول براش اومد و مدارک اولیه رو فرستاد ما هنوز ازدواج نکرده بودیم ومدارک رو در واقع انفرادی فرستاد.تا اینکه زمستون 86 ایمیل زد به kcc  و گفت که باید چی کارکنه که اسم من هم به عنوان همسرش به کیس اضافه بشه؟که 2 روز بعد جواب دادن که هم ازاصل مدرک ازدواج وشناسنامه ها و هم از ترجمه هاشون اسکن تهیه کنید و ایمیل کنید که ما فروردین87اینکارو کردیم و بازم 2 روز بعد جواب اومد که اسم من به کیس اضافه شده.

نکته ی دیگه اینکه نامه ی دوم اصلا به دست ما نرسید به همین خاطر همسرم به سفارت انکارا ایمیل زد و خواست که نامه رو برامون بفرستن  که خیلی راحت اینکارو برامون انجام دادن.موقع مصاحبه در سفارت هم از ما هیچ کدوم از نامه هارو نخواست ما هم ندادیم.چون یکی دیگه از نکاتی که وجود داره اینه که تا چیزی رو ازتون نخواستن شما بهشون ندین و تا چیزی ازشما نپرسیدن هیچ توضیحی ندین.

دیگه اینکه توی سایت پزشک مربوطه(دکتر اونگان) که برای رزرو وقت هست نوشته شده که اونا فقط با وقت قبلی کار میکنن، در صورتی که اصلا این طور نیست چونما از اینجا برای ساعت 9:15وقت رزرو کرده بودیم اما وقتی رفتیم به مطب دکتر ،اصلا از رزرو صحبتی نشد؛ هر کس زود تر اومده بود زود تر هم میرفت داخل .به ما هم ساعت 10:30 نوبت رسید که خانم منشی برامون پرونده تشکیل داد و بهمون گفت برای آزمایشات خون و عکس از قفسه سینه به طبقه ی بالا برید(بازم میگم که هیج جا به وقت رزرو ما توی اینترنت اشاره نشد)وما هم اینکارارو انجام دادیم و ساعت حدود 12:30 دوباره برگشتیم پایین به مطب دکتر وخانم منشی برای ساعت4:15 وقت دکتر داد .ما هم سر موعد اونجا بودیم که البته بازم بعد 1 ساعت ،اول احسان(همسرم که شما به نام احسان 2008 میشناسیدش) رو صدا زدند که داخل رفت.ما کارت واکسن از انستیتو پاستور گرفته بودیم که البته واکسن هپاتیت رو من زده بودم اما احسان نزده بود ، دکتر هم بهش نزد(نمیدونیم چرا) و فقط واکسن آبله مرغون رو زد.بعد منو صدا کردن که چند تا سوال پرسید:

- بیماری خاصی داری؟

- بیمارستان بستری شدی؟

- مواد مخدر مصرف میکنی؟

- تا حالا عمل جراحی داشتی؟

و...

که، در حین جواب دادن من ،توی اون برگه یه چیزایی علامت میزد. بعد نوبت واکسن رسید که بهش گفتم که یک ماه پیش آبله مرغون گرفتم،بررسی کرد و گفت بیماریت آبله مرغون نبوده اما این واکسن رو برات نمیزنم!!!

ما قبلا تو طرح عمومی ایران واکسن mmr  رو زده بودیم ، و تاریخ واکسنهامون که چند سال قبل از ازدواج ما بود ، تو کارت واکسن یکی بود ،.همین باعث شد دکتر فکر کنه ما تقلب کردیم .حالا هر چی احسان در مورد طرح واکسنو اینا توضیح میداد قانع نمی شد .اخر هم گفت من به شما لطف میکنم که واکسنا رو ازتون قبول می کنم!!!! و گفت وقتی برگشتیم به ایران به همه بگیم که فقط واکسنهایی رو از ما قبول میکنه که انستستو پاستور زده باشه. توصیه من اینه که اگر فکر میکنید تاریخها براتون مشکل ساز میشه اصلا تو کارت ثبت نکنید.

 بعد هم نفری یه پاکت بهمون دادن که به سفارت ببریم.

 

روز مصاحبه موقع ورود به سفارت، یه کیف همراهمون بود که توش یه بطری آب و یه آبمیوه بود اون مامور گفت هر دو رو تست کنیم که یکیشو من خوردم و یکیشو احسان که وقتی فهمید توی اونا سیانوری ، نیترو گلیسیرینی ، چیزی نیست که یه بلایی سر اون افسر کنسول سیاه پوست چاقه ترسناک بیاریم ،گذاشت بریم داخل...

 

در باره ی نوع لباس پوشیدن موقع مصاحبه باید بگم که اصلا فرقی نمیکنه اونجا افراد هم با کت و شلوار رسمی اومده بودند و هم شلوارک وتی شرت .

دیگه اینکه با وجود پست دو تا عکس از هر نفر به همراه مدارک به سفارت،بازم اونجا ازمون نفری دو تا عکس خواستن.

بعدم یه شماره بهمون دادن که وقتی روی تابلو اعلام شد، پیش اون افسر کنسوله سیاه پوست  رفتیم، بعد به زبان فارسی والبته با لهجه ی گواتمالایی ،همون سوالای تکراری رو در مورد محل تحصیلو ، نسبت اسپانسرو ... پرسید بعد هم برگه ی آبی رو بهمون داد و انگار نمیتونست منظورشو فارسی برسونه به انگلیسی گفت چون زمان زیادی تا اخر سپتامبر نمونده از فردا هر روز سایت رو چک کنید و زمانی که اسمتون رو دیدید دوباره برگردین.

نکته ی بعد اینکه صرفا جواب سوال پرسیده شده رو بدید اون هم به صورت مختصر و مفید.

اگر موقع مصاحبه دو یا چند نفر هستید(مثلا با همسر و بچه هاتون)به هیچ عنوان توی حرف هم نپرید وجواب همدیگرو کامل نکنید،در واقع هر کس فقط جواب سوالی که از خودش پرسیده شده رو بده، چون در غیر این صورت خود افسر کنسول جلوی شمارو میگیره(یعنی دستش رو به علامت سکوت جلوی دماغش میذاره).توصیه من اینه که حتما زبان فارسی روبرای مصاحبه انتخاب کنید چون اولا کمتر سوال میکنه ازتون، بعد هم احتمال این که چیزی بگه که متوجه نشید کم میشه.

 

درباره ی خرید باید بگم که همه چی خیلی گرونه اما مغازه های خیابان تونالی هیلمی و مغازه های اطراف میدان کزل آی برای خرید بد نیستن،به نظر من به مرکز خرید بسیار بزرگ آنکامال(میگروس)هم یه سر بزنید،با مترو از میدان کزل آی برید و ایستگاه آک کوپرو پیاده شید از در مترو که خارج بشید میبینیدش.

 

سفر دوم

3 روز بعد از برگشت به ایران یه میل از سفارت برای همسرم احسان اومده بود که نوشته شده بود اف بی ای چک شما اومده و تا فردا تو سایت اعلام میشه و یکی از روزهای 2 تا 5 شنبه با اصل پاسپورت ، برگه ابی و اصل و ترجمه پایان خدمت بیاین سفارت !!! حالا هر چی ما برگه ابی رو نگاه کردیم دیدیم برامون اصلا مدارک پایان خدمتو تیک نزده که ببریم.به هر حال ما قبلا ترجمه پایان خدمتو داشتیم حتی دفعه اول هم برده بودیم ولی ازمون نخواستن ما هم ندادیم.حالا چی شده بود که با میل به ما خبر دادن ما که متوجه نشدیم .

جالب این که همون موقع سایت سفارتو چک کردیم شمارمون اعلام نشده بود ولی فرداش شمارمون تو سایت بود!! اونم با تاریخ اعتبار تا 18 سپتامبر.

ما هم برای این که زمان بیشتری داشته باشیم برنامه سفر دوم رو برای 8 سپتامبر گذاشتیم.اونم با قطار و به مدت سه شبانه روز!!!

برای گرفتن اطلاعات بلیط قطار میتونید با 139 تماس بگیرید.برای رفتن به انکارا باید بلیط استانبول بگیرید به قیمت حدود 69 هزار تومان.

 

حرکت ما روز 5 شنبه ساعت 8 شب بود.جمعه شب ساعت 11 رسیدیم دریاچه وان و سوار کشتی شدیم . ساعت 2 کشتی راه افتاد و 7 صبح شنبه به طرف دیگه دریاچه رسیدیم.از این به بعد با قطار ترکیه ای به سمت انکارا حرکت کردیم و حدود 4 بعد از ظهر روز یکشنبه به انکارا رسیدیم.

دوشنبه ظهر ساعت 1 جلوی درب سفارت بودیم که با یک صف 20 نفری از کسایی که برگه آبی دستشون بود مواجه شدیم بعد یکی یکی رفیتم داخل و شماره گرفتیم و منتظر شدیم تا شمارمون اعلام بشه.این دفعه دیگه کیف و آب نبردیم چون تو سفارت آب سرد کن داشت. ولی انگار این دفعه شلوغ شده بود لیوان نداشتن ، از هر کسی هم لیوان خواستیم به ما ندادن!!

خلاصه ساعت 1:50 شمارمون اعلام شد .جلوی باجه برگه آبی  و پاسپورتها و مدارکو دادیم به خانمه و گفت که قبض پست بگیریم، جالب این که ازمون مدارک پایان خدمتو نخواست !!

 

ما هم قبض پست گرفتیم و گفتن بین 3 تا 5 روز کاری ویزاها میاد به آدرس هتل و اومدیم بیرون از سفارت.

میدونستیم که هر زمان تو سایت پست یو پی اس اسممون باشه فرداش ویزا ها میاد و  تا قبل از ظهر روز 5 شنبه  تو سایت هیچ خبری نبود.

اتفاقا ما ظهر 5 شنبه  تو اتاق هتل بودیم که ریسپشن هتل با تلفن بهمون اطلاع داد که مامور پست منتظر ماست تو لابی!! آره بدون اطلاع دادن ویزاهامون اومده بود اونم دقیقا مصادف با 11 سپتا مبر!!!!!!

بعد این که دیدیم تاریخها و اطلاعات ویزا درسته ،به فکر بلیط برگشت افتادیم چون نمیدونستیم چند روز انکارا هستیم هیچ بلیطی نگرفته بودیم.از قضا صبح روز 5 شنبه قطارهم آنکارا رو ترک کرده بود.

احسان هم بلافاصله رفت و بلیط هواپیما تا شهر وان گرفت نفری 69 لیر تابه قطار برسیم و از وان هم با قطار به ایران اومدیم اونم نفری 38 لیر.

ما  ترانسفر فرودگاهی نداشتیم ،  تاکسی هم 70 لیر تا فرودگاه میگرفت ، ولی ما از میدان کزل ای با خط متروی انکارای با نفری 1.5 لیر به ایستگاه آشتی یعنی اخرین ایستگاه  رفتیم. اونجا که پیاده شید و از درب مترو خارج شید دقیقا تو ترمینال اتوبوسهای آنکارا هستید. ما هم اتوبوسهای هاواش رو سوار شدیم که با نفری 10 لیر مستقیم ما رو به فرودگاه برد که حدود 30 دقیقه با اتوبوس راهه.

 

برای دفعه دوم ما به هتل 4 ستاره رویال آنکارا رفیتم. این هتل  تمیزه ، تو لابی دو تا کامپیوتر و دسترسی رایگان به  اینترنت داره ، تا سفارت 5 دقیقه بیشتر پیاده طول نمیکشه ، تو اتاق  یخچال و گاو صندوق کوچولو برای مدارک داره و قیمتش مناسبه ( برای 6 شب اتاق دونفره روی هم کمتر از 400 هزار تومان) .از نظر ما تنها تفاوتش با ددمان 5 ستاره که قیمتش حدود 600 هزار تومن برای 6 شب اتاق دونفره هست، صبحانش بود که به مفصلی ددمان نبود.که به نظر ما اگه کسی بخواد 200 تومن ارزونتر تموم بشه میتونه از صبحانه ی مفصل صرف نظر کنه.

خلاصه اینم از دو تا سفر ما به آنکارا...

امیدواریم تونسته باشیم کمکی هر چند نا چیز به شما دوستای عزیزمون بکنیم،به امید موفقیت همتون.

 

/ 116 نظر / 373 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رها

با سلام به جواد و شیرین من و همسرم یک ماه است که از مصاحبه برگشتیم و در انتظار اف بی آی چک هستیم.اگر می تونید در مورد وضعیت کار در آنجا توضیح بدید و هزینه تقریبی زندگی. آیا در مورد شغل های پر تقاضا اطلاعی دارید؟ با تشکر

mre

سلام جواد و شیرین. من هم نزدیکی های ارواین هستم. اگه دوست داشتید با هم در تماس باشیم.

mre

rey821063@gmail.com

الهام

سلام به دوستان خوب می خواستم ازتون بپرسم که کسی از نتایج لاتاری 2010 خبر داره؟آخه قرار بود در اسفند ماه در سایت بیاد.ممنون می شم اگه کمک کنید.

آرین

مریم سلام بله مدارک پاکت دوم رو فرستادم اما برگه ضمانت مالی هنوز بدستم نرسیده و به احتمال زیاد که تا هفته دیگه هم که وقت مصاحبه دارم نمی رسه نمی دونم چکار کنم خیلی ناراحتم

آزاده

شیرین جان سلام خوبی چه خبر در مورد کار واوضاع اونجا بگو شماره من هم کارنت شده ولی شرایط اسپانس هنوز درست نشده و مشکل شوهرم که بهت گفته بودم در ضمن برای گرین کارت تبریک میگم چقدر طول کشید که گرفتید

نسترن

سلام. ما شمارمون كارنت شده ولي نامه اي در كار نيست( هنوز نرسيده). من يك ايميل به KCC زدم در مورد اينكه ما هنوز نامه نگرفتيم و جواب داده كه ايميل ما رو به بخش مربوطه فرستاده ولي مساله اينه كه ما وقت چنداني نداريم و تا آخر آوريل بايد بريم آنكارا براي مصاحبه( سه هفته بيشت تا آخر آوريا نمونده). من به كجا مي تونم ايميل بزنم كه سريع تر بفهمم وقت مصاحبه ما كيه؟ كسي آدرس ايميل خاصي داره؟؟؟؟

farzad

ba arze tabik man dar 2010 barandeh shodam va madarekam ra ferestadam va hala montazer hastam valli motoasefane hich etlaati dar morede az in be badra nadaram va dochare sar dar gomi shodam ba tovagoh be in ke shoma in marahel ra poshte sar gozashtidi khahesh mikonam man ra rahnamaee konid 1. karent shodan ra be che shekl mitoonam befahmam ? 2. azmayeshate pezeshki ra key va koja bayad anjam bedam? 3.madarek sponser baraye kasi ke dar u.s. kasi ra nadare cheye?

یحیی

عالی بود.براتون آرزوی موفقیت میکنم.

والی

سلام اطلاعات خوب و کاربردی سفرنامه شما را مطالعه کردم . اگرچه سفر به ان طرف ها امکانات می خواهد که در حال حاضر برای من موجود نیست اما امیدوار هستم . به هرحال از نوشته های شما ممنون