سفرنامه نیلوفر به آنکارا

خوب بازم سلام.

میدونم هنوزم غیبتهام طولانی هستند ولی هنوز نمردم! تا شماها هم هستید وبلاگ زنده هست. گرچه دیگه خودم دارم کم کم زیادی کهنه میشم. منظورم برای مسائل لاتاری هست. به هر حال اقلا میتونم سفرنامه های شما دوستان رو اینجا بذارم. پس بیشتر از این عذر تراشی نمیکنم و سفرنامه کوتاه و ولی انگیزه دهنده نیلوفر به آنکارا رو تقدیم میکنم. خانم تبریک عرض  میکنم. خدایی خیلی شانس دارین.

با سلام و تشکر بسیار زیاد از آقا سعید و همهعزیزانی که سفرنامه های خودشون رو توی این سایت گذاشتن. نکاتی توش بود که توی سفر به منکمک کرد شاید اگر نخونده بودم بعضی چیزها رو نمی بردم و حسابی تو دردسر می افتادم.  به هر حال از همگی ممنونم.

میخوام بگم شاید من یکی از خوش شانس ترین برندگان لاتاری باشم . شما هم سفرنامه من را بخونید شاید با من موافق باشید.

سفرنامه نیلوفر

یک روز برادرم بهم گفت نیلوفر می خوای لاتاری ثبت نام کنی من هم گفتم آره . یک عکس کج و کوله از من گرفت و بعد هم توی سایت ثبت نام کرد. حتی از رسید هم کپی نگرفت. خودش و خانومش هم با وسواس فراوان ثبت نام کردند آنقدر دقت کردند که به جای یکبار هر کدوم را 2 بار فرستادن و باطل .....

ما از اون خونه اسباب کشی کردیم و من هم اصلا یادم رفته بود که لاتاری شرکت کردم. اردیبهشت ماه یک نامه برای من اومده بود به خانه قدیمی که باز هم برادرم تصادفی پیداش می کنه و بهم گفت نیلوفر فکر کنم لاتاری برنده شدی. وقتی نامه را آورد دیدم بله با شماره 9200 برنده شدم.

 من هم مدارک رو پست کردم و نامه دوم هم اواسط دی ماه به دستم رسید. هر چی گشتم یک اسپانسر جور کنم نشد که نشد. خلاصه سند ماشینمو با پرینت حساب بانکی ( که هیچ کدومش خیلی قابل توجه نبود ) ترجمه کردم و فرستادم. روز مصاحبه  من پنجشنبه اول اسفند بود من هم یکشنبه 27 بهمن پرواز گرفتم و رفتم آنکارا به هتل بیوک آرشان ، هتل خوب و تمیزی بود از سفارت تا هتل تقریبا 15 دقیقه و تا مطب دکتر 20 دقیقه پیاده راه بود. روز بعد به مطب دکتر اونگان رفتم. چون جایی رو نمی شناختم و تنها هم بودم با چند تا از خانم های هتل تاکسی گرفتیم. ازوقت هایی که توی اینترنت گرفته بودیم هیچ خبری نبود هر کسی زودتر می رفت زودتر هم کارش انجام می شد. خانم منشی  پاسپورتم رو با دو قطعه عکس ازم گرفت رفتم طبقه بالاعکس ریه گرفتم ( 85 دلار ) و بعد هم آزمایش خون ( فکرکنم 130 دلار اگر اشتباه نکنم ) که هر دوش خیلی خیلی شلوغ بود و کلی آدم توی صف نشسته بودن.. چون وقت سفارت من پنجشنبه بود خانم منشی گفت چهارشنبه برای وقت دکتر بیام.

 توی لابی هتل خودش یک پا سفارته و همه هم کارشناس. اونجا تصمیم گیرن کی کارش انجام میشه و کی نمیشه. وقتی فهمیدن من اسپانسر ندارم گفتن تو که اصلا امکان نداره ویزا بگیری. من هم که تا حالا همین جوری شانسی اومده بودم گفتم از این به بعدش هم شانسی میرم.

چهارشنبه صبح رفتم مطب دکتر.  واکسن هپاتیت رو قبلا زده بودم ولی بچگی آبله مرغان گرفته بودم که وقتی به دکتر گفتم اصلا به حرفم گوش نکرد و واکسن آبله مرغان رو برام زد ( 75 دلار )  بعد گفت تحصیلات چیه ؟

کدئین مصرف می کنی یا نه ؟   بیماری مزمن ؟ سابقه عمل جراحی ؟ و قد و وزن را پرسید. به منشی هم با محاسبه واکسن روی هم 150 دلار دادم و یک پاکت در بسته بهم داد برای سفارت..

پنجشنبه ساعت 11 وقت سفارت داشتم ساعت نه و نیم رسیدم سفارت برگه ام  رو به کنسول جلوی درنشان دادم و رفتم تو چون توی سفرنامه های قبلی خونده بودم هیچی با خودم نبردم نه مواد خوراکی نه نوشیدنی نه عطرو اسپری و نه موبایل و دوربین راحت راحت ....

یک خانم ایرانی برگه دکتر ، کپی شناسنامه و 2 قطعه عکس  ازم گرفت و گفت به چه زبانی می خواهی مصاحبه کنی گفتم فارسی بعد یک شماره گرفتم. قسمت صندوق شماره من افتاد رفتم و 775 دلار را پرداخت کردم دوباره نشستم بعد توی یک باجه دیگه شمارم افتاد یک خانم آمریکایی بسیار شیک و مهربان و مودب بهم گفت مدرک دیپلم و من هم مدرک دیپلم را بهش دادم و بعد گفت برو بنشین. دوباره منتظر شدم 5 دقیقه بعد همان باجه شمارم افتاد و رفتم پیش اون خانم. زیاد از من چیزی نپرسید بیشتر مدارکم رو نگاه کرد. اصلا از اسپانسر هم چیزی نپرسید ....

اول انگشت نگاری کرد که وسطش دستگاه هنگ کرد و چند دقیقه طول کشید تا درست شد بعد پرسید چند بار لاتاری شرکت کردی گفتم بار اوله گفت چه دختر خوش شانسی بعد پرسید با این خانم که آدرسش رو نوشتی چه نسبتی داری ؟ زبانت در چه حدی ؟ و در مورد شغل هم ازم سوال کرد.و بعد گفت اسم دبستانی که میرفتی چی بود . همین. پاسپورتم را بهم نداد و یک قبض پست یوپی اس داد که برم پرداخت کنم من هم پرداخت کردم ( 14 لیر ) و آدرس هتل را  دادم مسئول باجه گفت 1 الی 3 روز دیگه میاد هتل.

راستش من هنوز نفهمیده بودم که خلاصه ویزا رو گرفتم یا نه ؟

فردا طرف های ظهر بسته من اومد و مدارکم کامل توش بود با ویزا

من از ترکیه خیلی خوشم اومد و خیلی دلم برای ایران خودمون سوخت.  منطقه هتل خیلی قشنگ بود و از موزه آتاتورک و قلعه هم بازدید کردم مغازه هاش هم خیلی برای خرید خوب بود.

تقریبا ده روزه که برگشتم و برای 20 فروردین بلیط گرفتم می خوام برم کالیفرنیا خونه یکی از اقوام پدرم  وقتی گیرین کارتمو بگیرم دوباره برمی گردم چون من تنها هستم و فامیل نزدیکی هم اونجا ندارم نمی دانم چی میشه هیچ کدوم از وسایلم رو هم نمی فروشم نمی خوام پل های پشت سرم را خراب کنم.  ضررش فقط یک بلیطه دیگه  

امیدوارم تمام عزیزانی که امسال ثبت نام کردن برنده بشن و برای همه آرزوی موفقیت می کنم . امیدوارم اطلاعات من هر چند ناچیز بتونه برای شما مفید باشه .

باز هم از آقا سعید تشکر می کنم. دهم اسفند ماه سال 1387

/ 30 نظر / 290 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اسماعیل متین

سلام خدمت دوستان من دانشجوی دکترای مدیریت مالی هستم در آنکارا.بیش از یک سال است که با یک آژانس مسافرتی همکاری می کنم اگه سوالی در مورد ویزا،هتل های آنکارا و ترانسفر فرودگاه دارید خوشحال می شم شما رو راهنمائی کنم.00905543257675 esmail.matin@gmail.com

آرين

با سلام به همه بعد کلی جستجو آخرش یکی رو پیدا کردم که اسپانسرم بشه اما امشب درست موقعی که چند روز به مصاحبم مونده ایمیل زده نمی تونم این کار رو انجام بدم چون اطلاعات خصوصی زیادی می خواد. البته بازم امیدم به خداست. برام دعا کنید.کاش چند روز بشتر وقت داشتم سندی چیزی تهیه می کردم!!!!!!!!!!

فرهاد

جواد و شیرین سلام کار اینجا خیلی سخت پیدا میشه من هم کار ندارم اما اون مطلبی که راجع به سوشیال سکیوریتی گفتین درست نیست من همون فردای روزی که وارد شدم برای سوشیال سکیوریتی درخواست کردم و تقریبا 20 روز بعدش اومد گرین کارتم بعد از 12 روز اومد اما نمی دونم شما بدون سوشیال سکیوریتی چطوری آپارتمان اجاره کردید؟ برای گواهینامه باید امتحان آیین نامه را اول تو "دی ام وی" پاس کنید من رفتم یک دفترچه ی مجانی بهم دادن خوندم امتحان دادم دفترچه را به انگلیسی خوندم روزی که رفتم امتحان بدم یه دختر ایرانی واستاده بود گفت من پنج بار انگلیسی امتحان دادم رد شدم بار ششم فارسی امتحان دادم قبول شدم(نه آن که انگلیسیش دشوار باشد سوالاتش پیچیده تر است) برای همین امتحان را فارسی دادم و چون اینجا فارسی یکی از زبانهاییه که میشه امتحان داد اما توضیحات را باید به انگلیسی بخوانید. اما نمی دانم امتحان انگلیسیش اساسا تفاوتی با فارسیش داره یا چون خودم بار اول پاس کردم . بعد از اینکه امتحان را قبول شدید می توند گواهینامه ی ایرانیتان را به دی ام وی بدید بر مبنای اون به شما دو ماه گواهینامه ی موقت می ده وقتی اون گواهینامه ی موقت ر

فرهاد

بعد از اینکه امتحان را قبول شدید می توند گواهینامه ی ایرانیتان را به دی ام وی بدید بر مبنای اون به شما دو ماه گواهینامه ی موقت می ده وقتی اون گواهینامه ی موقت را گرفتید می توانید با ماشین خودتان امتحان تست رانندگی را بدبد چون باید ماشین ببرید و برای من یک بار امتحانش به انضمام یک ساعت و چهل و پنج دقیقه تعلیم 120 دلار آب خورد ضمنا اینها قوانینشان با ما زمین تا آسمان تفاوت دارد بنابر این قبول شدنش علی الخصوص برای ایرانیها خیلی مشکل است . توصیه می کنم قبل از امتحان دادن حتما با ماشین خودتان که بر مبنای گواهی موقت می گیرید تمرین کنید چون اگر بخواهید قوانین را از مربی یاد بگیرید باید هر ساعت 30 دلار بدهید و حداقل باید سه جلسه مربی بگیرید که هر جلسه کمتر از 2 ساعت نیست . اگر پرسشی داشتید می توانی برایم میل هم بزنید cgi_farhad@yahoo.com

جواد و شیرین

فراد جان ما اپارتمان را با ضمانت یکی از دوستان معتبر اجاره کردیم سوشیالمون امد

آرين

سلام به همه دوستان من و همسرم امروز ساعت 11 مصاحبه داشتيم. از اونجا كه برگه مالي و هيچ مدرك تضميني ديگه نداشتم خيلي ناراحت بودم. اما شكر خدا اشكالي نگرفتن و گفتن روزي كه براي ويزات مياي بيارش. اوني كه با من مصاحبه مي كرد خيلي خوش اخلاق و با حال بود. مردي جوان و خوش برخورد. در اولين فرصت كن هم سفرنامم رو مينويسم. جالب اينكه از لجضه ايكه وارد سفارت شدم تا زماني كه درومدم بيرون همش 20 دقيقه هم نشد. خود اون مرد مصاحبه كننده هم بهم تبريك گفت. اول فكر كردم معجزه شده و بدون ضامن موفق شدم اما بعد كه اون برگه آبي رو داد فهميدم كه اشتباه كردم. منظورش رو از تبريك گفتن نفهميدم. اما براي اطمينان ازش پرسيدم كارم درست شده و مشكلي ندارم؟ گفت نه خيالت راحت باشه. براي همه شماهايي كه قراره براي مصاحبه برين آرزوي موفقيت دارم و از همه اونهايي كه در اين وب لاگ راهنماييم كردن صميمانه سپاسگذارم.

مر یم

آرین عز یز تبریک ..... از شنیدن خبر موفقیتت خوشحال شدم .

saber

آرین بهت تبریک میگم و برات آرزوی موفقیت و زندگی سراسر شادی رو دارم.

آرین

مریم و صابر ممنونم ازتون من هم براتون آرزوی موفقیت می کنم. درضمن بابت یکی 2 تا غلط املایی پست قبلیم عذر می خوام.

farzad

سلام لطفا در مورد کارنت شدن من را راهنمایی کنید در چه سایتی باید دنبال شماره ام بگردم t y